Jak se provádí a jak probíhá test na koronavirus

Průběh testu na koronavirus

Objednali jste se na test na koronavirus jako samoplátce nebo máte doporučení od lékaře a čekáte na termín testu. Případně také čekáte na příjezd speciálního odběrového vozu, který vám test na covid-19 provede přímo ve vašem bydlišti.

Napadlo vás už jak celá situace bude asi probíhat?

Jak probíhá test na koronavirus?

V první řadě záleží, jakou formu z výše uvedených způsobů testu na koronavirus očekáváte.

Forma testu se může lišit dle jednotlivých zařízení – proto se vždy informujte při objednávání na test.

Test na odběrovém stanovišti v osobním automobilu

Některá odběrová místa mohou připomínat objednávku jídla z nejmenovaného řetězce rychlého občerstvení – z bezpečnostních důvodů, nemusíte totiž opouštět pohodlí svého vozu.

Stačí přijet automobilem na stanoviště odběrového místa a stáhnout okénko – zdravotníci vám následně udělají výtěr nosu a úst a můžete pokračovat v jízdě. Výsledek vám bude následně doručen po vyhodnocení.

Test na odběrovém stanovišti – osobně

Samozřejmě, pokud nemáte možnost dopravit se na místo odběru vozem, funguje paralelně i osobní odběr ve venkovních stanech. Vždy je však vhodné, pokud máte podezření na nákazu koronavirem, jet svým automobilem a necestovat hromadnou dopravou, kde byste mohli ohrozit ostatní spoluobčany.

Odběr ve Vaší domácnosti

Pokud máte doporučení lékaře nebo hygienika a nemůžete se dopravit na odběrové místo vlastním vozem a mohli byste tak nakazit ostatní občany, může vám lékař zajistit speciální odběrový vůz, který za vámi přijede až do vašeho bydliště, nebo na místo kde jste v karanténě. Stěr vám odeberou vyškolení zdravotníci v ochranných oblecích přímo u vás doma nebo na místě kde aktuálně pobýváte. Následně vám bude doručena odpověď o výsledku testu. Doba čekání na výsledek testu na koronavirus se liší dle jednotlivých zařízeních.

Test v lékařském zařízení, ambulanci, nemocnici

Testů na koronavirus je několik druhů, někdy se může jednat i o test pomocí vzorku krve (tzv. rapid test) nebo kombinaci odběru vzorku krve a stěru dýchacího ústrojí – o jaký test se jedná ve vašem konkrétním případě se vždy dozvíte od lékaře, případně od odběrového místa kam jste se objednali. Vždy se proto řiďte konkrétními instrukcemi jednotlivých zařízení.

Domácí ambulantní test na koronavirus

Více o domácím rychlostestu na koronavirus se dozvíte v našem dalším článku.

Na seznam testovacích zařízení se můžete podívat i na stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Jak probíhá test na koronavirus
Zdroj: denik.cz, idnes.cz, who.int