Domácí ambulantní test na koronavirus – rychlotest

Koronavirus covid-19 test

Co je to vůbec domácí ambulantní test na koronavirus?

Domácí ambulantní test na koronavirus je forma testu na koronavirus, kterou si je možné provést i doma, bez nutnosti návštěvy odběrového místa. Pomáhá tak minimalizovat možnou nákazu cestou na odběrové místo.

Kde koupit domácí ambulantní test na koronavirus?

Rychlotest na koronavirus se snaží vyvíjet laboratoře v mnoha státech celého světa. Většinou jsou však ve fázi testování a nebo vykazují vysokou míru chybovosti.

V Hong kongu například vyvíjí přístroj, který odhalí koronavirus za 40 minut a na vývoj testu na koronavirus přispívá i nadace manželů Gatesových. Česká republika například obdržela rychlotesty na covid-19 z Číny, které však nejsou aktuálně vhodné pro testování v počátku nemoci, jelikož vykazují jistou míru chybovosti a nejsou určeny pro prodej běžným občanům.

Je možné koupit v Česku domácí ambulantní test na koronavirus?

S informací o případném budoucím prodeji, domácího ambulantního testu na koronavirus přišla jako první alza.cz, která tento produkt zalistovala na svých internetových stránkách s několika základními informacemi.

Kolik domácích testů na koronavirus by mohlo být k dispozici?

Alza ve své tiskové zprávě uvedla, že by mohla naskladnit až 52 000 testů na koronavirus, s tím, že by 2000 testů poskytla zdarma.

Kolik by stáli testy v případném volném prodeji?

Na stránkách je uvedeno, že cena jednoho testu by se orientačně pohybovala okolo 400 korun s tím, že by se domácí ambulantní test na koronavirus covid-19 měl prodávat v balení po 5 kusech – cena celého balení by tedy mohla být okolo 2000 korun.

Jakým způsobem by se test pomocí testovací sady na koronavirus prováděl?

Mělo by se jednat o test pomocí vzorku krve.

Za jak dlouho bych viděl/viděla výsledek rychlotestu na koronavirus?

Dle informací o produktu na stránkách Alzy, by mohl být výsledek k dispozici již během 3 minut.

Jaká je spolehlivost u domácího testu na koronavirus?

Distributor uvádí, že test je pouze orientační, je vhodné ho provést několikrát s časovým odstupem a v případě pozitivního výsledku, je nutné ověřit přítomnost nákazy koronavirem i standardním testem – jako samoplátce (kde si mohu zaplatit test na koronavirus) nebo na základě doporučení lékaře (kde si mohu nechat udělat test na koronavirus).

Kdy a kde si můžu objednat domácí ambulantní test na koronavirus?

Alza.cz v současné době na svých internetových stránkách uvádí, že Ministerstvo zdravotnictví bohužel v současné době neumožnilo prodej tohoto testu pro soukromé užití.

Mohu si rychlotest na koronavirus objednat v současné době jinde, například ze zahraničí?

K aktuálnímu datu to zatím možné není, situaci monitorujeme a případné změny dostupnosti domácího testu na koronavirus můžete sledovat na našich stránkách.

 

Zdroj: alza.cz, who.com, aktualne.cz, novinky.cz